↑ Povratak na Pedagoška služba

Pedagoška služba

PEDAGOŠKA SLUŽBA

Pedagog je značajna spona između nastavnika, učenika i roditelja kao i uprave škole. Njegov posao je složen pošto je opseg njegovog rada obiman i podrazumeva uključivanje i praćenje svih aktivnosti škole. Pedagog je prva osoba koju naši đaci upoznaju kada se upišu u prvi razred i tu je da im zajedno sa učiteljima i nastavnicima pomaže tokom školovanja.

PRE SVEGA ON OBAVLJA SLEDEĆE POSLOVE:

• Prijem i testiranje prvaka
• Formiranje odeljenja prvih razreda
• Učestvovanje u izradi godišnjeg programa rada škole
• Učestvovanje u izradi školskih programa
• Savetodavni rad sa učenicima
• Savetodavni rad sa roditeljima
• Instruktivno-pedagoški rad sa nastavnicima
• Profesionalna orijentacija učenika
• Sprovođenje istraživanja obrazovno-vaspitne prakse
• Analiza uspeha i discipline i realizacije časova
• Praćenje optrećenosti učenika
• Praćenje nastavnog procesa
• Tematska predavanja i radionice za učenike, roditelje i nastavnike
• Učestvovanje u radu svih timova škole ( posebno Tim za zaštitu dece od nasilja , Tim za samovrednovanje rada škole i Tima za inkluzivno obrazovanje)
• Pregled pedagoške dokumentacije
• Saradnja sa Centrom za socijalni rad, školskim dispanzerom, srednjim školama i svim institucijama značajnim za obrazovno-vaspitni rad.

ZABLUDE O ODLASKU KOD PEDAGOGA:

• Kod pedagoga idu oni koji ne znaju sami da reše svoje problem
• Ako idem kod pedagoga znači da sa mnom nešto nije u redu
• Kod pedagoga idu oni koji su nešto loše uradili
• Pedagog treba da reši moje problem

Ovi stavovi nisu tačni. Ljudima je nekada potrebna podrška i savet što ne znači da nisu sposobni da sami donesu odluku i reše problem. Pedagog u školi radi sa decom koja imaju uobičajene životne probleme ili razvojne krize. Učenici ne bi trebalo da idu kod pedagoga po kazni već da im pedagog pomogne da poboljšaju svoje odnose i komunikaciju sa drugima. Ne zaboravite da pedagog ne može da rešava vaše probleme već da vam pomogne u njihovom rešavanju. Za to je neophodan zajednički trud učenika, nastavnika i roditelja.

SLOBODNO RAZGOVARAJ SA PEDAGOGOM AKO:

• imaš problema sa učenjem i pamćenjem
• imaš problema u komunikaciji i odnosima sa drugima
• doživljavaš neku veliku životnu promenu (razvod roditelja, smrt bliske osobe, preseljenje…)
• doživeo si neko ružno iskustvo koje bi hteo da poveriš nekome da bi ti bilo lakše
• imaš loše navike, a želiš da ih se rešiš

I u svim onim situacijama kada ti treba savet, odgovor na neko pitanje ili podrška!