↑ Povratak na О ШКОЛИ

Историјат школе

ИСТОРИЈАТ ШКОЛЕ

Када је школа основана, нема поузданих података. У једном рукопису из год. 1840. се помиње да је већ у то доба на периферији града ( у Новом селу) у 5 кварту постојала основна школа ( “вањска школа” ).

На основу пројекта из 1857.год. школска зграда у улици 15. маја саграђена је 1864.год. Школска зграда је била државна, а не приватна и наменски је зидана за школу. Школа је у почетку била четворогодишња, а касније је прерасла у осмогодишњу.

Најстарије матичне књиге су сачуване из 1871/72. шк. године. 1907. год. зграда је дограђена са још три учионице. Значајније поправке нису извршене све до 1948. године, када је издржавање прешло на терет буџета ГНО 1. реона.
Током протеклих година извршена је адаптација школске зграде. Направљена је специјализована учионица за извођење наставе физичког васпитања и побољшани су услови за васпитно-образовни рад у учионицама.
посебно је важно истаћи да је овај објекат у току 2002. године добио донацију од Америчке фондације за развој (АДФ) у оквиру пројекта „Ревитализација друштва путем демократског деловања“, а у сарадњи са МЗ Ново Село и јединицом локалне самоуправе.
Радовима у оквиру пројекта типична школа 19. века попримила је далеко савременији изглед, посебно што се тиче ентеријера и уопште услова за рад (реновиране су учионице, санитарни чворови, изграђена котларница, реконструисана је зборница, урађена је хидроизолација зидова и подова).
Школска згада у улици Петефи Шандора бр. 19 саграђена је 1961. године. 1989. године извршена је адаптација. Направљено је централно грејање, а у поткровљу су смештена 2 кабинета (за информатику и техничко образовање) и школска библиотека.
Назив школе се више пута мењао током прошлости. Од 1871. год. до 1920. год. школа на Бајском путу је имала назив Државна основна народна школа. На основу печата отиснутих на Матичним књигама од 1921. до 1926. год. школа је носила назив Државна основна школа Суботица.
Од 1927. до 1934. год. је Државна основна школа “Буњевачка матица.” Суботица.Од 1935. до 1940. Државна народна школа „Буњевачка матица“ Суботица.За време окупације од 1941. до 1944. год. школа се звала Државна основна народна школа на Бајском путу 5-ти круг.Данашњи назив школа носи од 28.06.1961. године.
До 1920. год. настава се одвијала на мађарском језику, а од 1920. до 1941.год. на српскохрватском језику. За време окупације наставни језик је био мађарски, а после ослобођења српскохрватски и мађарски, односно од 1992. године српски и мађарски језик.