Педагошка служба

ПЕДАГОШКА СЛУЖБА

Педагог је значајна спона између наставника, ученика и родитеља као и управе школе. Његов посао је сложен пошто је опсег његовог рада обиман и подразумева укључивање и праћење свих активности школе. Педагог је прва особа коју наши ђаци упознају када се упишу у први разред и ту је да им заједно са учитељима и наставницима помаже током школовања.

ПРЕ СВЕГА ОН ОБАВЉА СЛЕДЕЋЕ ПОСЛОВЕ:

• Пријем и тестирање првака
• Формирање одељења првих разреда
• Учествовање у изради годишњег програма рада школе
• Учествовање у изради школских програма
• Саветодавни рад са ученицима
• Саветодавни рад са родитељима
• Инструктивно-педагошки рад са наставницима
• Професионална оријентација ученика
• Спровођење истраживања образовно-васпитне праксе
• Анализа успеха и дисциплине и реализације часова
• Праћење оптрећености ученика
• Праћење наставног процеса
• Тематска предавања и радионице за ученике, родитеље и наставнике
• Учествовање у раду свих тимова школе ( посебно Тим за заштиту деце од насиља , Тим за самовредновање рада школе и Тима за инклузивно образовање)
• Преглед педагошке документације
• Сарадња са Центром за социјални рад, школским диспанзером, средњим школама и свим институцијама значајним за образовно-васпитни рад.

ЗАБЛУДЕ О ОДЛАСКУ КОД ПЕДАГОГА:

• Код педагога иду они који не знају сами да реше своје проблем
• Ако идем код педагога значи да са мном нешто није у реду
• Код педагога иду они који су нешто лоше урадили
• Педагог треба да реши моје проблем

Ови ставови нису тачни. Људима је некада потребна подршка и савет што не значи да нису способни да сами донесу одлуку и реше проблем. Педагог у школи ради са децом која имају уобичајене животне проблеме или развојне кризе. Ученици не би требало да иду код педагога по казни већ да им педагог помогне да побољшају своје односе и комуникацију са другима. Не заборавите да педагог не може да решава ваше проблеме већ да вам помогне у њиховом решавању. За то је неопходан заједнички труд ученика, наставника и родитеља.

СЛОБОДНО РАЗГОВАРАЈ СА ПЕДАГОГОМ АКО:

• имаш проблема са учењем и памћењем
• имаш проблема у комуникацији и односима са другима
• доживљаваш неку велику животну промену (развод родитеља, смрт блиске особе, пресељење…)
• доживео си неко ружно искуство које би хтео да повериш некоме да би ти било лакше
• имаш лоше навике, а желиш да их се решиш

И у свим оним ситуацијама када ти треба савет, одговор на неко питање или подршка!