↑ Povratak na O ŠKOLI

Istorijat škole

ISTORIJAT ŠKOLE

Kada je škola osnovana, nema pouzdanih podataka. U jednom rukopisu iz god. 1840. se pominje da je već u to doba na periferiji grada ( u Novom selu) u 5 kvartu postojala osnovna škola ( “vanjska škola” ).

Na osnovu projekta iz 1857.god. školska zgrada u ulici 15. maja sagrađena je 1864.god. Školska zgrada je bila državna, a ne privatna i namenski je zidana za školu. Škola je u početku bila četvorogodišnja, a kasnije je prerasla u osmogodišnju.

Najstarije matične knjige su sačuvane iz 1871/72. šk. godine. 1907. god. zgrada je dograđena sa još tri učionice. Značajnije popravke nisu izvršene sve do 1948. godine, kada je izdržavanje prešlo na teret budžeta GNO 1. reona.
Tokom proteklih godina izvršena je adaptacija školske zgrade. Napravljena je specijalizovana učionica za izvođenje nastave fizičkog vaspitanja i poboljšani su uslovi za vaspitno-obrazovni rad u učionicama.
posebno je važno istaći da je ovaj objekat u toku 2002. godine dobio donaciju od Američke fondacije za razvoj (ADF) u okviru projekta „Revitalizacija društva putem demokratskog delovanja“, a u saradnji sa MZ Novo Selo i jedinicom lokalne samouprave.
Radovima u okviru projekta tipična škola 19. veka poprimila je daleko savremeniji izgled, posebno što se tiče enterijera i uopšte uslova za rad (renovirane su učionice, sanitarni čvorovi, izgrađena kotlarnica, rekonstruisana je zbornica, urađena je hidroizolacija zidova i podova).
Školska zgada u ulici Petefi Šandora br. 19 sagrađena je 1961. godine. 1989. godine izvršena je adaptacija. Napravljeno je centralno grejanje, a u potkrovlju su smeštena 2 kabineta (za informatiku i tehničko obrazovanje) i školska biblioteka.
Naziv škole se više puta menjao tokom prošlosti. Od 1871. god. do 1920. god. škola na Bajskom putu je imala naziv Državna osnovna narodna škola. Na osnovu pečata otisnutih na Matičnim knjigama od 1921. do 1926. god. škola je nosila naziv Državna osnovna škola Subotica.
Od 1927. do 1934. god. je Državna osnovna škola “Bunjevačka matica.” Subotica.Od 1935. do 1940. Državna narodna škola „Bunjevačka matica“ Subotica.Za vreme okupacije od 1941. do 1944. god. škola se zvala Državna osnovna narodna škola na Bajskom putu 5-ti krug.Današnji naziv škola nosi od 28.06.1961. godine.
Do 1920. god. nastava se odvijala na mađarskom jeziku, a od 1920. do 1941.god. na srpskohrvatskom jeziku. Za vreme okupacije nastavni jezik je bio mađarski, a posle oslobođenja srpskohrvatski i mađarski, odnosno od 1992. godine srpski i mađarski jezik.